PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Policja ostrzega - oszustwo "na wnuczka", "na policjanta"
Piątek, 05-03-2021 Opublikował/a: Julia Cygan Liczba wyświetleń: 147
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

Opis wybranych przestępstw, oszustw dokonanych metodą tzw. „na wnuczka” lub „na policjanta” w grudniu 2020 roku:

KMP Sopot

W dniu 01.12.2020 roku, około godz. 10:00, na telefon stacjonarny należący do 68-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty i poprosił o potwierdzenie adresu celem doręczenia dokumentów z ZUS. Pokrzywdzona podała adres i kontakt się urwał. Około godz. 17:OO do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podający się za oficera CBŚ, oświadczając, że z banku wyciekły jej dane osobowe, w tym numer dowodu osobistego i Policja rozpracowuje grupę przestępczą. Pokrzywdzona zgodnie z instrukcją dzwoniącego i chęcią współpracy z CBŚ zapakowała w torebkę papierową gotówkę, którą miała w domu - 7500 zł oraz biżuterię i wyrzuciła ją przez okno balkonu. W rozmowie telefonicznej oszust uprzedził pokrzywdzoną, że pieniądze i biżuterię odzyska dzień później, czyli 2 grudnia. Pokrzywdzona zadzwoniła na numer 112, gdzie została poinformowana, że została oszukana.

KPP Malbork

W dniu 02.12.2020 roku na telefon stacjonarny 67-letniego mieszkańca Malborka zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚ i poinformował, że rozpracowuje szajkę oszustów w banku i prosi o pomoc. Pokrzywdzony zgodnie z instrukcją oszusta udał się do banku Millennium, pobrał 20 000 zł z konta i zostawił w kopercie na zielonej skrzynce na ulicy. Pokrzywdzony obserwował miejsce pozostawienia pieniędzy cały czas rozmawiając przez telefon komórkowy z oszustem i widział jak młody mężczyzna czarnej maseczce zabiera kopertę

KMP Gdynia

W dniu 14.12.2020 roku na telefon stacjonarny 70-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBA i w trakcie rozmowy uzyskał od pokrzywdzonej login oraz hasło do jej konta. Zgodnie z instrukcją oszusta pokrzywdzona udała się do banku PKO BP i dokonała przelewu 94 500 zł na konto wskazane przez oszusta. Nasępnie udała się do Banku Santander gdzie otrzymała informację, że z jej konta zostały już przelane pieniądze w kwocie 10 000 zł.

Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.

Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się