PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Czas na zdrowie
Piątek, 10-06-2016 Opublikował/a: Julia Cygan Liczba wyświetleń: 1504
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
grafika

EKO REKINY na fali!

Hel – bawi się ekologicznie i na sportowo
na FESTYNIE ZDROWIA

Poseł przeciąga linę, zastępca dyrektora departamentu ds. sport przy Urzędzie Marszałkowskim otwiera Rodzinny Turniej Badmintona, a znany na Kaszubach pszczelarz opowiada o swojej pasji…

EKO REKINY, czyli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu, gościli na Festynie Zdrowia posła na sejm RP Kazimierza Plocke, zastępcę dyrektora ds. sportu przy Urzędzie Marszałkowskim Macieja Kowalczuka oraz pszczelarza ze Starzyna Andrzeja Sołtysińskiego.

W marcu szkoła z Helu przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Rzecznika Prawa Dziecka pod nazwą „Czas na zdrowie”. Pod kierunkiem nauczycielek wychowania fizycznego, Olgi Fikus oraz Justyny Chruścikowskiej, zawiązał się dziesięcioosobowy zespół uczniów, który przyjął nazwę EKO REKINÓW. Z mocą wielkich drapieżników morskich młodzi ludzie promowali wśród helskiej społeczności żywność pochodzącą z ekologicznych gospodarstw naszego regionu, zdrowy tryb życia, namawiając do aktywności fizycznej.

Na terenie ZSO w Helu powstało MIASTO EKO REKINÓW z siecią uliczek: Wiedzy o zdrowej żywności, Przepisów i Jadłospisów, Ekogospdarstw, Sportu oraz Rekreacji. Klucz do ekologicznego miasteczka posiada gospodyni tego terenu dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu Irena Sojecka. Burmistrzem EKO MIASTA został jednogłośnie okrzyknięty dr Klemens Adam Kohnke, na co dzień włodarz Helu.

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie oraz grono pedagogiczne zorganizowali dla mieszkańców Helu Festyn Zdrowia, w czasie którego były czynne trzy “mini restauracje” serwujące dania kuchni kaszubskiej, potrawy z ryb oraz pasty i przekąski wegetariańskie. Powstała książka kucharska, a w niej przepisy na zdrowe potrawy. Na ulicach Helu odbyła się EKOREWOLUCJA KUCHENNA z przepysznymi przekąskami. Uczniowie wypiekali chleb na zakwasie oraz zdrowe ciasteczka. Na festynie tańczono salsę, odbyła się też zumba, przeciąganie liny, pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu helskich strażaków i wiele innych atrakcji.

Cała akcja na długo pozostanie w pamięci helskiej społeczności, która z pewnością będzie się teraz zdrowo odżywiać i codziennie uprawiać sport.

Aleksandra Ciskowska-Seletyn

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się