PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Koncert - "Miłość, Odwaga, Pamięć" - 01.12.2016 r.
Wtorek, 06-12-2016 Opublikował/a: Julia Cygan Liczba wyświetleń: 1958
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

Relacja ze spektaklu MIŁOŚĆ, ODWAGA, PAMIĘĆ

KONCERT PEŁEN WZRUSZEŃ

W grudniowy wieczór w ramach akcji „Czytanie w Helu czas zacząć” odbył się koncert MIŁOŚĆ, ODWAGA, PAMIĘĆ w reżyserii Aleksandry Ciskowskiej – Seletyn oraz Hanny Drewing poświęcony kmdr. Zbigniewowi Przybyszewskiemu. Gośćmi honorowymi spektaklu były wnuczka komandora, Janina Bogusławska-Narloch ze swoją córką Beatą Narloch.

Całość została podzielona na dwie części. Przedwojenną o charakterze teatralnym, w czasie której widzowie mogli usłyszeć wiersz Juliana Tuwima „Colloquium niedzielne” w wykonaniu Żanny Sępińskiej - Helena Przybyszewska oraz Norberta Górskiego - kmdr Zbigniew Przybyszewski. Do przedwojennej piosenki Mieczysława Fogga „Tango Milonga” zatańczyli, w kostiumach stylizowanych na lata trzydzieste, Agata Dargacz i Fabian Piskorski. Nastrój wieczoru zmienił się, gdy na sali zgasło światło, a wśród całkowitej ciemności, przy błysku reflektorów, rozległ się huk spadających bomb i zgłośników popłynął autentyczny radiowy komunikat o wybuchu wojny.

Wtedy na scenie pojawiała się Beata Narloch, córka wnuczki komandora Przybyszewskiego, która czytała partie tekstu dotyczące obrony Helu oraz pobytu oficera w niewoli przeplatane listami obojga małżonków. Wiersz Leopolda Staffa „Pierwsza przechadzka” na tle muzyki z filmu „Polskie drogi” odczytała Irena Sojecka.

Charakter spektaklu zmienił się w części drugiej, gdy narratorzy, Magdalena Urbanowicz i Eligiusz Wirwiński, czytali o powojennych, jakże tragicznych losach kmdr. Przybyszewskiego i jego najbliższej rodziny. Widzowie mogli usłyszeć dramatyczne starania żony Heleny o uwolnienie męża oraz list córki Danusi Przybyszewskiej do Bieruta z prośbą o ułaskawienie taty, który to wzruszająco przeczytała, uczennica helskiej szkoły, Paulina Brączkowska.

Całość przeplatana była muzyką, rockową, mocną w swoim wyrazie, z mądrymi tekstami, w wykonaniu: Cezarego Zybały Strzeleckiego, Krzysztofa Redo oraz Piotra Guza.

Niespodziewanie dla wszystkich z widowni rozległ się tajemniczy głos, który przeczytał kilka słów, bardzo osobistych, o tym, jakim człowiekiem był komandor Zbigniew Przybyszewski. Tę kwestię odczytała jego wnuczka Janina Bogusławska-Narloch, honorowy gość spektaklu MIŁOŚĆ, ODWAGA, PAMIĘĆ. Po odczytaniu otrzymała ona symboliczną ślubną wiązankę, taką jak na swoim zdjęciu ślubnym, w welonie, u boku komandora, trzyma jego żona, Helena Przybyszewska. Zdjęcie było elementem scenografii.

Wnuczka i prawnuczka komandora wręczyły widzom spektaklu pamiątkowe książki z dedykacjami osób, które wzięły udział w koncercie. Tradycją akcji „Czytanie w Helu czas zacząć” jest to, że słuchacze otrzymują nagrody książkowe. Tym razem dostali je, ci którzy znaleźli na swoich wejściowych karteczkach, słowa MIŁOŚĆ, ODWAGA, PAMIĘĆ.

Na zakończenie Wojciech Waśkowski, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża, wręczył gimnazjalistom ZSO Hel nagrody za nakręcenie krótkich filmików, zachęcających wszystkich do odwiedzenia muzeum.

Szczególne podziękowanie autorki koncertu otrzymały od wnuczki komandora, Janiny Narloch-Bogusławskiej, która nie kryła wzruszenia i bardzo ciepło wypowiedziała się o całości: „Na zawsze w moim sercu pozostaną wspomnienia z tego wieczoru. Dziękuję obu Paniom”.

Ja, ze swej strony, dziękuję Cezaremu Zybale Strzeleckiemu za oprawę muzyczną i wiarę, że się uda, Hani Drewing, że razem stworzyłyśmy ten spektakl oraz państwu Chwirotom za wypożyczenie mebli, które dodały powagi naszemu przedstawieniu i stworzyły niezapomniany i przepiękny nastrój.

Dziękuję również mieszkańcom Helu, że byli Państwo z nami tego wieczoru.


Aleksandra Ciskowska-Seletyn

Reżyseria: Aleksandra Ciskowska-Seletyn, Hanna Drewing
Scenografia: Alina Wiekiera
Dźwięk i światło: Jacek Pawlak
Tango: Daniel Choiński
Utwór „Biało-czerwona”: Zbigniew Wiekiera

OBSADA:
Helena Przybyszewska: Żanna Sępińska
Kmdr Zbigniew Przybyszewski: Norbert Górski
Danusia Przybyszewska: Paulina Brączkowska
Dorosła Danusia Przybyszewska: Patrycja Samol
Narratorzy:
Beata Narloch, Irena Sojecka, Magdalena Urbanowicz, Eligiusz Wirwiński
Przyjaciel Przybyszewskiego: Kacper Kozłowski
Poezję recytowali: O. Tarsycjusz Krasucki, Jakub Kretkiewicz

Zagrali i zaśpiewali: Cezary Zybała Strzelecki, Krzysztof Redo, Piotr Guz, dzieci z chóru Flauta oraz zespół Wędrowcy.

Organizator koncertu:
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Helu

Współorganizatorzy:
Burmistrz Miasta Helu oraz Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się